سبد خرید

تخفیف ویژه برای خریدهای بالای 2 میلیون تومان

جستجو ها

به مشاوره و پشتیبانی نیاز دارید؟

پشتیبانی فقط واتس آپ: 09109661422

ترانس مایکروفر

ترانس مایکروفر و کاربرد های آن

مجموعه آشنایی با قطعات مایکروفر قسمت دوم
ترانس مایکروفر یک ترانس -های ولتاژ- و افزاینده است به این معنی که ورودی ۲۲۰ ولت برق شهری را به ولتاژ بالاتری به عنوان مثال ۲۲۰۰ ولت تبدیل می کند در نتیجه باید این نکته را مد نظر قرار داد که کار با ولتاژ بالا خطرناک است و نباید هنگامی که دستگاه یا ترانس به برق متصل است اقدام به اندازه گیری یا تعمیر نمود . ترانس های ولتاژ در مایکروفر دو وظیفه به عهده دارد اول تامین ولتاژ بالا برای مدار های ولتاژ و در نتیجه تغذیه مگنترون و وظیفه دوم آن تغذیه فیلامان یا گرمکن مگنترون میباشد.

مشخصات ترانس مایکروفر

  1. توان اسمی که معمولاً در ترانس های مایکروفر بین ۷۰۰ تا ۱۳۵۰ وات قرار دارد هرچه توان ترانس بالاتر باشد جریان ورودی و خروجی آن نیز بالاتر است از آنجا که می دانیم ترانس یک مبدل انرژی و مبدل ولتاژ و جریان است هرچه مقدار ولتاژ افزایش پیدا کند جریان کاهش پیدا کرده تا توان ثابت بماند پس با افزایش ولتاژ در سمت خروجی جریان آن کاهش پیدا میکند. تبدیل انرژی در ترانس یا در واقع تبدیل ولتاژ از طریق هسته صورت می گیرد پس در ترانسهای با توان پایین تر معمولاً هست کوچکتر بوده و در ترانس های با توان بالا هسته بزرگتر میشود.
  2.  ولتاژ ورودی و خروجی از آنجا که ترانس یک مبدل ولتاژ و جریان است معمولاً بیان ولتاژ برای آن بی معنی است اما در کاربرد مایکروفر معمولاً برق ورودی ۲۲۰ بوده که با نسبت تبدیل ترانس در خروجی معمولاً ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ ولت به دست می آید.
  3. کلاس عایقی و حفاظتی ترانس معمولاً به صورت یک عدد بیان می شود و روی ترانس ذکر می‌شود در ترانس های مایکروفر معمولاً کلاسهای ۲۰۰ ، ۲۲۰ و ۲۵۰ وجود دارد.
  4. نکته دیگری که در ترانس مایکروفر باید مد نظر قرار داد اندازه ترانس قسمتهای اتصال یا  پیچ های ترانس برای بسته شدن روی ماکروفر است از آنجا که محل اتصال ترانس در ماکروفر های مختلف اندکی تفاوت دارد معمولاً اندازه های ترانس ها نیز متفاوت بوده و پایه های متفاوتی دارند اما از نظر کارکردی معمولاً ترانس های مایکروفر مشابه بوده و استفاده از ترانس یک مایکروفر در ماکروفر های دیگر مشکلی ایجاد نمی کند در نتیجه می توان گفت برای استفاده ترانس در مایکروفر ها می توان از یک نوع ترانس استفاده نمود.

تشخیص خرابی ترانس مایکروفر

برای تشخیص خرابی ترانس مایکروفر دو روش رایج وجود دارد یک از نظر ظاهری و بوی ترانس می توان متوجه سوختن آن شد اگر سیم پیچ های اولیه یا ثانویه سیاه شده باشد و یا بوی سوختن سیم و لاک را متوجه شدید به احتمال خیلی زیاد ترانس شما سوخته است راه حل دوم و علمی تر مسئله تست اهمی ترانس است برای این تست مقاومت سرهای اولیه را گرفته و معمولاً مقدار ۲ الی ۵ اهم به دست می آید همچنین بین بدنه ترانس و سر ثانویه حدود ۱۵۰ اهم مقاومت وجود دارد در صورتی که مقدار که به دست آمده درست باشد به احتمال زیاد ترانس شما سالم است.

کاربرد های ترانس مایکروفر

همواره تصور می شود که ترانس مایکروفر فقط قابلیت استفاده در مایکروفر را دارد اما جدا از این مسئله ترانس مایکروفر یک ترانس افزاینده است که می‌توان در کاربرد های مختلفی از آن استفاده نمود اخیراً از ترانس مایکروفر در دستگاه سوزاندن چوب و ایجاد طرح روی چوب و لوازم چوبی استفاده می شود که به این دستگاه لیختنبرگ گفته می شود به راحتی می توان از ترانس مایکروفر در ساخت دستگاه لیختنبرگ استفاده نمود و طرح ها و شکل های جالبی همچون رعد و برق و تنه درخت روی چوب ایجاد نمود.

ترانس لیختنبرگ

استفاده دیگر ترانس مایکروفر به عنوان یک ترانس جریان یا ترانس نقطه جوش است به کمک نقطه جوش شما می توانید انواع فلزات را به یکدیگر به صورت نقطه ای جوش یا اتصال دهید در حال حاضر قیمت ترانس های نقطه جوش در بازار بسیار بالاست اما شما با یک ترفند ساده و با دستکاری ترانس مایکروفر می توانید یک دستگاه نقطه جوش ساده و کاربردی بسازید همچنین می توانید از ترانس ماکروفر نیمه سوخته که دارای هزینه به مراتب پایین تری است برای ساخت ترانس نقطه جوش استفاده کنید.

آموزش ساخت دستگاه نقطه جوش

علاوه بر موارد گفته شده در بالا از ترانس مایکروفر می توان به عنوان یک ترانس افزاینده یا کاهنده در موارد متعددی همچون استفاده های آزمایشگاهی و علمی استفاده کرد که این کار برد به طراحی و دانش فرد استفاده کننده ارتباط پیدا می کند
در سایت ما روش های ساخت دستگاه لیختنبرگ و ترانس نقطه جوش و سایر موارد فنی و علمی ترانس مایکروفر آورده شده است که شما می توانید با مطالعه آن ها نیاز خود را مرتفع نماید همچنین در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره فنی و علمی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *